W poszukiwaniu Tajemnic Majów – od Panamy do Gwatemali

group-tour
Wycieczki objazdowe z polskim pilotem

Jedna wyprawa - moc atrakcji! Zwiedzanie Panamy, Kostaryki, Hondurasu, Salwadoru, Nikaragui i Gwatemali. Piękno przyrody i fascynująca cywilizacja Majów.

Panama, Kostaryka, Nikaragua, Salvador, Honduras i Gwatemala. Specjalnie dla naszych gości wybraliśmy najciekawsze atrakcje w 6 krajach Ameryki Środkowej, łącząc je w jedną niezwykłą wycieczkę. W Panamie zobaczymy Kanał Panamski i dowiemy się jak powstało to wspaniałe osiągnięcie techniki inżynieryjnej. Zwiedzimy także Panama City, gdzie nowoczesne drapacze chmur sąsiadują z cudowną kolonialną zabudową. W Kostaryce odwiedzimy plantacje kawy i kakaowca oraz największą atrakcję kraju czyli Park NarodowyTortuguero z rezerwatem żółwi zielonych. Spacerując po wiszących mostach wśród lasu deszczowego, położonego u stóp wulkanu Arenal, będziemy oglądać liczne gatunki ptaków i zwierząt, zamieszkujące te tereny. W Nikaragui zobaczymy wspaniałe budynki z hiszpańskiej epoki kolonialnej.

Punktem kulminacyjnym naszej wyprawy będzie pobyt w Salvadorze, Hondurasie i Gwatemali, gdzie zwiedzimy imponujące pozostałości miast Majów, wpisane na listę UNESCO: Copán, Quiriguá i najlepiej zachowany Tikal z najwyższymi piramidami, wspaniałymi świątyniami i pałacami oraz rozległymi placami i boiskami do gry w piłkę. To będzie wyjątkowe doświadczenie kulturowe, które pozwoli się nam zanurzyć w świat tej fascynującej cywilizacji i zapewni wgląd w ich styl życia, wierzenia i obrzędy.

Naszą podróż zakończymy nad jeziorem Atitlán, gdzie będzie czas na rejs statkiem i podziwianie pięknych widoków.  

Kliknij i powiększ mapę
 • Typ Wycieczki objazdowe, Przygoda życia

 • Pilot Polski

 • Wiza Nie

 • Szczepienia Tak

 • Waluta Dolar amerykański

Program wycieczki 19 dni
Dzień 1
Wylot z Warszawy do Panama City
Dzień 2
Panama City. Zwiedzanie miasta oraz Kanału Panamskiego
Dzień 3
Przelot Panama City – San José, Kostaryka. Zwiedzanie miasta i plantacji kawy
Dzień 4
San José – P.N.Tortuguero. Park Narodowy Tortuguero i rezerwat żółwi
Dzień 5
Tortuguero. Wycieczka łodzią do P.N. Tortuguero. Popołudnie do własnej dyspozycji
Dzień 6
Tortuguero - La Fortuna. Tirimbina Rainforest Center, wizyta na plantacji czekolady wraz z degustacją
Dzień 7
La Fortuna. Wiszące mosty w lesie deszczowym i kąpiel w basenach termalnych
Dzień 8
La Fortuna - Granada, Nikaragua. Wycieczka po mieście
Dzień 9
Rejs statkiem po wyspach Las Isletas, targ w Masaya. Wycieczka po mieście Managua - León
Dzień 10
León - Potosí. Rejs statkiem przez Zatokę Fonseca. La Unión, Salwador
Dzień 11
La Unión - stanowisko archeologiczne cywilizacji Majów Joya de Cerén - San Salvador
Dzień 12
San Salvador – ruiny miasta Majów w Copán, Honduras
Dzień 13
Copán – ruiny miasta Majów w Quiriguá – Livingston, Gwatemala
Dzień 14
Livingston - Flores. Rejs statkiem po rzece Dulce. Fort San Felipe
Dzień 15
Flores – Tikal i zwiedzanie najlepiej zachowanego miasta Majów (lista Unesco) – przelot do Guatemala City i przejazd do Antigua
Dzień 16
Antigua. Zwiedzanie miasta z architekturą kolonialną i przejazd nad jezioro Atitlán
Dzień 17
Rejs po jeziorze Atitlán
Dzień 18
Jezioro Atitlán – Guatemala City. Podróż powrotna
Dzień 19
Przylot do Warszawy

Hotele

Riande Granada

 • 135 pokoi
 • 24h recepcja
 • Restauracja
 • Bar
 • Winda
 • Basen i Jacuzzi
 • Wi-FI (gratis)
 • Sala fitness

Hotel położony w centrum miasta, w nowoczesnej części Panama City, z mnóstwem sklepów i restauracji w odległości spaceru. W hotelu znajduje się restauracja, bar, centrum fitness i niewielki ogród z małym basenem i jacuzzi. Jest bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Pokoje
Stylowe i nowocześnie urządzone pokoje z podwójnym lub dwoma pojedynczymi łóżkami, telewizorem, sejfem, suszarką do włosów i bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu. Wszystkie okna wychodzą na miasto.

Evergreen Lodge

 • 55 pokoi
 • 24h recepcja
 • 1 restauracja
 • 1 bar
 • 1 odkryty basen i ręczniki w cenie
 • Wi-fi (w niektórych miejscach)

Evergreen Lodge to tropikalna oaza otoczona bujnym lasem deszczowym.

Z tarasów i balkonów rozciąga się piękny widok na rzekę. W hotelu znajduje się restauracja i basen. 

Więcej o hotelu: http://evergreentortuguero.com/ 

Pokoje

Pokoje urządzone są w zgodzie z natuą, dlatego nie ma w nich np. telewizora. We wszystkich oknach znajdują się moskitiery i wentylator sufitowy.

 

Hotel Tilajari

 • 76 pokoi
 • Całodobowa recepcja
 • Restauracja
 • Bar
 • Basen i jacuzzi
 • Spa
 • Wi-Fi w cenie
 • Korty tenisowe
 • Centrum fitness
 • Ogród botaniczny
 • Ogród motyli

Hotel położony jest nad brzegiem rzeki San Carlos. Pierwotnie zbudowany jako klub, gdzie były organizowane zajęcia na świeżym powietrzu i pikniki. W 1991 roku zbudowano pokoje hotelowe. Hotelowy bar i restauracja mają wyjątkową lokalizację tuż nad rzeką, idealną do obserwacji wielu gatunków ptaków, które występują na tym terenie. Na terenie hotelu jest spa, centrum fitness, basen, jacuzzi, ogród motyli i ogród botaniczny. W hotelu można bezpłatnie korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Więcej o hotelu: http://www.tilajari.com/ 

Pokoje
Wyposażone w dwa podwójne łóżka, TV, telefon, wentylator sufitowy, klimatyzację, ekspres do kawy i suszarkę do włosów. 

Hotel Villa Santa Catarina

 • 38 pokoi
 • Przy jeziozie Antitlan
 • Całodobowa recepcja
 • Restauracja
 • Bar
 • Basen
 • Wi-fi (gratis)

 

Mały hotel położony nad brzegiem jeziora Atitlán. Hotel położony jest w niewielkiej miejscowości Santa Catarina Palopó, która jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miasteczek nad jeziorem. W hotelu znajduje się restauracja, bar, basen i jacuzzi. Jest bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu w całym hotelu.

Pokoje mieszczą się w 2 piętrowych budynkach w hotelowym ogrodzie. Wszystkie pokoje wyposażone są w podwójne łóżko lub dwa osobne łóżka, telewizor i umeblowany balkon. Z okien roztacza się widok na ogród lub basen. Bezpłatne Wi-Fi w pokoju.

Daty wyjazdu

Terminy Długość pobytu Cena Lotnisko wylotu Uwaga
25 998,–
Warszawa
Kliknij datę, aby zobaczyć program tej wycieczki

Program wycieczki

Pobierz pełen program Uwaga! Niektóre wycieczki różnią się programem. Zanim wydrukujesz, sprawdź, czy dokonałeś poprawnego wyboru daty wyjazdu.

Podczas tej wycieczki przewidzianych jest dużo spacerów i pieszych wycieczek, dlatego uczestnicy powinni być w dobrej kondycji. 

Dzień 1
Wylot z Warszawy do Panama City

Przelot z Warszawy do Panama City. Po wylądowaniu w Panamie pojedziemy do hotelu w Panama City. 

Nocleg w Panama City.

Dzień 2
Panama City. Zwiedzanie miasta oraz Kanału Panamskiego
Panama City


Tego dnia zaplanowaliśmy zwiedzanie stolicy Panamy  czyli Panama City, w jęz. hiszpańskim Ciudad de Panamá. Jest to największe miasto kraju z liczbą ok. 1 miliona mieszkańców. Zabudowa miasta to swoista mozaika nowoczesnych drapaczy chmur, zabytkowej architektury kolonialnej i podmiejskich slumsów, które w tej części świata są normalnym elementem każdej metropolii.

Zwiedzanie zaczniemy kilka kilometrów od centrum, gdzie znajdują się ruiny dawnego miasta, założonego przez Hiszpanów w 1519r.,  które jednak zostało splądrowane i spalone przez walijskiego korsarza Henry’ego Morgana w 1671 r. Zaniechano odbudowy zniszczonego miasta i wzniesiono nowe - kilka kilometrów na zachód, w miejscu dzisiejszej Panama City. Przejedziemy do miasta i pieszo zwiedzimy zabytkową dzielnicę wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kanał Panamski leży na zachodnim krańcu Panama City. Zatrzymamy się w Visitor Center przy  śluzie Miraflores, na której statki pokonują różnicę 8 m wysokości, by przedostać się z portu Balboa na wody Atlantyku. Poznamy historię budowy kanału i dowiemy się, jak funkcjonują śluzy, a także będziemy przyglądać się przeprawie statków.
Nocleg w Panama City

Dzień 3
Przelot Panama City – San José, Kostaryka. Zwiedzanie miasta i plantacji kawy
Świeżo zebrane ziarna kawy, Kostaryka

Tego poranka polecimy z Panama City do San José, stolicy Kostaryki (ponieważ wylot jest bardzo wcześnie rano, w hotelu zostanie przygotowane śniadanie na wynos). Po przybyciu do San José zaplanowane jest krótkie zwiedzanie miasta i przejazd na plantację kawy, gdzie również zjemy obiad.

Kawa to najstarszy produkt rolny tego kraju, wysyłany na eksport już od 1790 r. W latach 20. XIX w. rząd Kostaryki przyczynił się znacząco do wzrostu jej produkcji, wydając plantatorom nieodpłatnie sadzonki kawy i zachęcając zwolnieniami podatkowymi rodziny zainteresowane uprawą. Te działania zaowocowały rozkwitem wielu małych wytwórców, którzy pomimo wzrostu konkurencji plantatorów przemysłowych, zdołali zabezpieczyć swoje zyski. Kostarykańska kawa słynie z wysokiej jakości i efektywności produkcji. Dzisiaj jest najważniejszym dobrem eksportowym kraju. Z przewodnikiem zwiedzimy rodzinną plantację, na której uprawa i zbiory przebiegają w sposób tradycyjny. 

Nocleg w San José.

Dzień 4
San José – P.N.Tortuguero. Park Narodowy Tortuguero i rezerwat żółwi
Kostarykańska żaba

Wcześnie rano wyruszymy w kierunku północno-wschodnim, ku wybrzeżu karaibskiemu. Po drodze miniemy Park Narodowy Braulio Carrillo, którego 90% powierzchni stanowią lasy dziewicze porastające geograficznie zróżnicowany teren - od tropikalnej roślinności nizin, po górzysty las mglisty. W tym rezerwacie występuje ponad 6000 gatunków roślin, m. in. paproć drzewiasta (olbrzymka), palmy, kolorowe helikonie i bromelie.

Zjemy śniadanie w miasteczku Guápiles, po czym pojedziemy do portu rzecznego La Pavona, skąd wyruszymy na przyjemny rejs łodzią do hotelu (lodge) w środku dżungli. Po południu odwiedzimy centrum badań w Tortuguero i posłuchamy o działaniach mających na celu ochronę żółwi zielonych.

Nocleg w Tortuguero. 

Dzień 5
Tortuguero. Wycieczka łodzią do P.N. Tortuguero. Popołudnie do własnej dyspozycji
Wycieczka łodzią w Parku Narodowym Tortuguero

Dziś będziemy mieć okazję do bezpośredniego zetknięcia się z pięknem przyrody Parku Narodowego Tortuguero. Inicjatywa ma swój początek w lokalnych działaniach na rzecz ochrony plaż, na których atlantyckie żółwie zielone składają jaja. Obecnie obszar parku wynosi 18 946 ha, a większość terenu porastają lasy tropikalne Ameryki Środkowej. 
Dzień rozpoczniemy od zajęcia miejsc na niewielkich łodziach, którymi klucząc wśród licznych odnóg rzeki dopłyniemy w głąb lasu równikowego.

Z bliska będziemy podglądać egzotyczne ptaki i rodzime gatunki zwierząt. Występują tu 3 gatunki małp - czepiaki, wyjce i  kapucynki. Pośród bujnej roślinności można też zobaczyć wydry, kajmany, żółwie, jaszczurki czy żaby pławiące się na płyciznach rzeki. Miejsce to licznie zamieszkują ptaki, między innymi 8 gatunków papug. Po południu można będzie wypocząć przy basenie lub wybrać się na spacer, aby podziwiać roślinność lasu deszczowego.

Dzień 6
Tortuguero - La Fortuna. Tirimbina Rainforest Center, wizyta na plantacji czekolady wraz z degustacją
Wulkan Arenal, Kostrayka

Po śniadaniu udamy się z powrotem łodzią do La Pavona, by obrać cel na Tirimbina Rainforest Center - sporej wielkości rezerwat lasu równikowego. Centrum zajmuje się badaniem bioróżnorodności, a tematem przewodnim dnia będzie czekolada! Odwiedzimy dawną plantację kakaowca, poznamy historię czekolady w dawnych kulturach, zobaczymy wstępną obróbkę ziarna i kolejne etapy powstawania czekolady. Oczywiście, będzie również degustacja lokalnych wyrobów czekoladowych.

Z Tirimbiny udamy się na zachd, w kierunku miasta La Fortuna. Obszar słynie ze swojego parku narodowego, nad którym góruje wulkan Arenal o wysokości 1657 m n.p.m. Do 2010 r. był najaktywniejszym wulkanem Kostaryki, ale obecnie jest w trybie uśpienia. Za to otaczająca go przyroda jest bardzo bujna i żywa!

Nocleg w La Fortuna.

Dzień 7
La Fortuna. Wiszące mosty w lesie deszczowym i kąpiel w basenach termalnych
Pilosa-zjadacz mrówek

Tego dnia będzie możliwość zobaczenia lasu deszczowego z góry, podczas spaceru na wysoko zawieszonych mostach linowych! Jest to prywatny rezerwat o powierzchni ponad 250 ha, położony u podnóża wulkanu Arenal. Porasta go gęsty las deszczowy.

Nasza widowiskowa trasa piesza wiedzie systemem mostów, również wiszących, a wąskie ścieżki są wycięte w ścianie roślinności. Mosty zbudowano z poszanowaniem naturalnego środowiska, które można podziwiać bez wrażenia zakłócenia krajobrazu. Teren jest dość zróżnicowany. Będziemy wspinać się i schodzić stromymi ścieżkami, dlatego przydadzą się dziś wygodne buty. 

Gdy nasycimy się dostatecznie widokami lasu deszczowego, wyruszymy do basenów termalnych w La Fortuna. Tam czeka nas relaksująca kąpiel w ciepłej (ok. 30-40 stopni C) wodzie wydobywającej się z głębi wulkanu. Tu i ówdzie można zażyć masażu pod kaskadami ciepłych wodospadów. Baseny są wyposażone w przebieralnię, jest również możliwość wypożyczenia ręczników. Po relaksacyjnych kąpielach wrócimy do hotelu w La Fortuna.

Nocleg w La Fortuna.

Dzień 8
La Fortuna - Granada, Nikaragua. Wycieczka po mieście
Katedra w Granadzie

Wcześnie rano pojedziemy na południe do granicy w Peñas Blancas i dalej do Nikaragui. Będziemy jechać wzdłuż jeziora Nikaragua, które ma powierzchnię 8264 km² i jest największym jeziorem w Ameryce Środkowej. Miasto Granada zostało zbudowane przez konkwistadora Francisco Hernandeza de Córdoba w 1524 roku i nazwane na cześć Granady w Hiszpanii, a kolonialna architektura jest widoczna prawie na każdej ulicy. Zwiedzimy miasto. Trasa prowadzi obok kościoła La Merced z 1534 roku, domu kultury Casa de los tres Mundos i kościoła San Francisco, który był także klasztorem i został zbudowany w tym samym czasie, co reszta miasta. Kościół był wielokrotnie okradany i palony, dlatego jedynymi oryginalnymi pozostałościami są zewnętrzne ściany oraz katakumby znajdujące się poniżej poziomu gruntu. Uważa się, że w podziemiach kościoła zostało pochowanych ponad 75 000 osób. W znajdującym się obok muzeum można zobaczyć niektóre z historycznych znalezisk z tej okolicy.
Następnie udamy się do hotelu w Granadzie, gdzie spędzimy noc.

Dzień 9
Rejs statkiem po wyspach Las Isletas, targ w Masaya. Wycieczka po mieście Managua - León
Léon, Niakaragua

Dzisiejszy dzień rozpoczynamy od rejsu statkiem po jeziorze Nikaragua, żeglując między wyspami Las Isletas. Pobliski wulkan Mombacho wybuchł około 20 000 lat temu, w wyniku czego powstało 365 małych wysp na jeziorze. Następnie pojedziemy do miasta Masaya, znanego z rzemiosła. Na tutejszym targu są sprzedawane między innymi ręcznie tkane hamaki, haftowane bluzki czy drzeworyty.

Pojedziemy do miasta Managua, założonego w 1819 roku i będącego stolicą kraju, po tym, jak Grenada została spalona. Sama Managua charakteryzuje się niszczycielskimi trzęsieniami ziemi, na które miasto jest regularnie narażone. Najpoważniejsze były w 1931 i 1972 r., kiedy zniszczone zostały duże części miasta. Podczas zwiedzania zobaczymy między innymi budynki rządowe i skierujemy się do parku Loma de Tiscapa, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto. Następnie pojedziemy do miasta León, które zostało zbudowane mniej więcej w tym samym czasie co Granada, i które historycznie konkurowało z Granadą jako największe i najważniejsze miasto w kraju. Tutaj odwiedzamy najważniejsze zabytki i kościoły.

Nocleg w León.

Dzień 10
León - Potosí. Rejs statkiem przez Zatokę Fonseca. La Unión, Salwador
Jaszczurka w Parku Tortuguero, Kostaryka

Rano opuścimy hotel i przejedziemy (ok. 3h) przez łąki, pola z kukurydzą i trzciną cukrową, podziwiając przy dobrej pogodzie wulkan San Cristóbal. Z pewnością zobaczyny liczne hodowle bydła, które nie tylko są cechą charakterystyczną kraju, ale przede wszystkim dostarczają prawie całemu krajowi produkty mleczne. Po przybyciu do małego miasteczka portowego Potosí lokalny przewodnik i nasz pilot załatwią formalności graniczne, a my wsiądziemy do łodzi, którą popłyniemy po Zatoce Fonseca. Bagaż zostanie zapakowany w wodoodporne torby, żeby uniknąć zmoczenia. Otrzymamy również kamizelki ratunkowe.

Dopłyniemy do La Unión.
Nocleg w La Unión w Salwadorze.

Dzień 11
La Unión - stanowisko archeologiczne cywilizacji Majów Joya de Cerén - San Salvador
stanowisko archeologiczne Joya de Cerén, Salwador

Dzień zaczniemy od odwiedzenia jednego z najważniejszych znalezisk archeologicznych w kraju, wioski Majów w Joya de Cerén. Około roku 590 wulkan Loma Caldera zasypał miasto warstwą popiołu o grubości 3 metrów, dlatego miejsce to nazywane jest również „Pompejami Ameryki”. Jednak w przeciwieństwie do prawdziwych Pompejów mieszkańcom udało się uciec, ponieważ pod popiołem nie znaleziono żadnych ciał. Odkopane zostały jedynie przybory kuchenne, naczynia, meble, a nawet resztki jedzenia na talerzu, co potwierdza, że ludziom spieszyło się z opuszczeniem miasta. Całość jest bardzo dobrze zachowana. Miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Nastęnie pojedziemy do stolicy kraju, San Salvador.

Nocleg w San Salvador.

Dzień 12
San Salvador – ruiny miasta Majów w Copán, Honduras
Copán

Wcześnie rano wyruszymy do Hondurasu. Po drodze odwiedzimy fascynujące ruiny Majów w Copán, które były znaczącym miastem dla Majów. Ruiny, pochodzące z około 250–850 n.e., są jednym z najważniejszych wykopalisk kultury Majów. Obszar ten był zamieszkany od około 1500 p.n.e. Copán słynie z hieroglifów umieszczonych na słynnych Schodach Hieroglifów, które są najdłuższą znaną inskrypcją Majów: na schodach władcy Copán są uwieczniani od 450 roku zarówno w piśmie jak i w formie obrazkowej. Ponadto w okolicy znajduje się wiele kunsztownie rzeźbionych stajni i budynków, świątyń, piramid, ołtarzy i drugiego co do wielkości boiska do piłki w kulturze Majów. Sukces państwa-miasta był jednak także jego upadkiem. Pod koniec roku 700. liczba ludności wzrosła tak bardzo, że rolnictwo nie było w stanie jej utrzymać i występowały duże niedobory jedzenia. Ostatni król Copán wstąpił na tron ​​w 822 r. 200 lat później dolina była wyludniona, a dżungla porosła wspaniałe budynki. Ruiny zostały odnalezione w 1834 r. przez odkrywcę Juana Galindo, a w 1839 r. znaleziska udokumentował artysta Frederick Catherwood. W 1977 roku Copán zostało odrestaurowane. Obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Noc spędzimy w hotelu w pobliżu Copán.

Dzień 13
Copán – ruiny miasta Majów w Quiriguá – Livingston, Gwatemala
Świeżo zebrane banany

Dzisiaj hasłem dnia będą ślady cywilizacji Majów. Zwiedzimy ruiny Quiriguá, które położone są w otoczeniu największej w Ameryce Środkowej plantacji bananów. Quiriguá to stanowisko archeologiczne, które również znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jest tu wiele dobrze zachowanych rzeźb, m. in. największy kamienny monolit na ziemiach Majów. Mierzy on ponad 10 m wysokości, a waga przekracza 65 ton.

Gdy nasycimy oczy widokiem architektury Majów, przemieścimy się na północ, do Livingston, gdzie będziemy nocować

Dzień 14
Livingston - Flores. Rejs statkiem po rzece Dulce. Fort San Felipe
Rejs statkiem po rzece Dulce

Dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę łodzią po rzece Dulce. Po drodze zatrzymamy się w „Ak'Tenamit”. Jest to projekt społeczny prowadzony przez ludność Q'eqchi. Celem projektu jest edukacja młodych ludzi - zarówno pod względem prawnym, jak i kulturowym - tak, aby mogli zakładać i prowadzić małe firmy, a tym samym przyczyniać się do rozwoju lokalnego regionu. Znajdujemy się w strefie tropikalnego lasu deszczowego - jest tu wiele ptaków i egzotycznych roślin.

W okresie kolonialnym rzeka Dulce była ważnym kanałem handlowym dla Hiszpanów, ponieważ łączyła Morze Karaibskie z wyspą Izabal i Nikaraguą w głębi lądu. Tam, gdzie jezioro wpada do rzeki, Hiszpanie zbudowali fort „Castillo de San Felipe de Lara”, aby chronić handel przed piratami.

Po zejściu na ląd pojedziemy do hotelu w mieście Flores.
Nocleg we Flores.

Dzień 15
Flores – Tikal i zwiedzanie najlepiej zachowanego miasta Majów (lista Unesco) – przelot do Guatemala City i przejazd do Antigua
Tical – ruiny miasta Majów, Gwatemala

Celem dzisiejszego dnia jest wspaniała atrakcja - najlepiej zachowane ruiny miasta Majów - Tikal, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tikal odkryto przez przypadek w roku 1848, jednakże dopiero w ostatnich dziesięcioleciach udostępniono je dla turystów. Obszar, na którym znajdują się pozostałości miasta, zajmuje ok. 40 km2. Ruiny świątyń pochodzą z 600 r. p. Chr., ale czasy największej świetności kompleksu - klasyczny okres majański - przypadają na 300-800 r.n.e.

W okresie późniejszym miasto zostało opuszczone przez klasę rządzącą i większość ludności, co zbiega się z ogólnym upadkiem cywilizacji Majów. Wiele piramid jeszcze nie zostało poddanych renowacji, co sprawia, że miejsce wygląda tak, jakby zostało dopiero co odkryte. Prace archeologiczne w okolicach świątyń i piramid w centrum miasta objęły ok. 5 km2. Odkryto niezwykle piękne budowle - najwyższe i najbardziej imponujące centrum obrzędowe Majów. Jedna z piramid, której szczyt wieńczy świątynia, sięga prawie 70 m wysokości. W mieście odkryto 3 boiska do gry w piłkę, niezliczone place i ołtarze, budynki, pomniki nagrobne i reliefy, które razem tworzą wspaniałe wrażenie. Są widocznym dowodem na niezwykle precyzyjną znajomość astronomii i matematyki.

Przejdziemy spacerem przez dżunglę, w której na pewno wciaż znajdują się nieodkryte ruiny Majów. Roślinność jest obezwładniająco piękna - kwitnące orchidee, drzewa mahoniowe, drzewa, z których owoców wyrabia się gumę do żucia (pigwica właściwa), cedry i palmowce. Wytrwali mogą wypatrywać zwierząt - można tu spotkać wyjca, lisa, ostronosa rudego, indyka dzikiego, tukana i wiele gatunków papug. Przejedziemy na lotnisko Mundo Maya, by odprawić się do Gwatemali.

Zaraz po przylocie udamy się na zachód, do niedaleko położonego miasta Antigua, wpisanego na listę zabytków UNESCO.

Dzień 16
Antigua. Zwiedzanie miasta z architekturą kolonialną i przejazd nad jezioro Atitlán
Kolorowe domy, Antigua

Antiguę otaczają 3 wulkany. Miasto to niegdyś było trzecim największym ośrodkiem Ameryki Łacińskiej. Ponad 200 lat temu pełniło funkcję stolicy, a liczba mieszkańców sięgała wtedy ponad 60 tys. Dzisiaj życie płynie tu spokojnie. Miło spędza się tu czas, spacerując w cieniu odrestaurowanych domów kolonialnych. Przejdziemy się spacerem kamiennymi uliczkami pod murami niskich kamienic w pastelowych kolorach. Mocnym hiszpańskim akcentem są drewniane rzeźbione drzwi kamienic.

Sercem miasta jest centralnie położony klimatyczny Parque Central - skwer porośnięty roślinnością tropikalną, z fontanną na środku. W mieście jest kilka muzeów i warte odwiedzenia klasztory oraz kościoły. Polecamy wizytę w katolickich kościołach La Merced lub San Francisco ze względu na ich piękne barokowe zdobienia. Przejedziemy nad jezioro Atitlán, które jest jednym z najpiękniejszych widokowo jezior w tej części świata.

Zameldujemy się w hotelu w miasteczku Panajachel nad brzegiem tego jeziora.

Dzień 17
Rejs po jeziorze Atitlán
Rejs statkiem po jeziorze Atitlán

Z miasteczka rozciąga się piękna panorama jeziora. Otaczają go zielone wzgórza i purpurowe stoki wulkanów. Kolor wody, w zależności od kąta padania promieni słonecznych i stopnia zachmurzenia, wydaje się za każdym razem inny - od ciemnej zieleni po przejrzysty turkus. Miejsce to jest cudownym połączeniem piękna natury i niezwykłej żywej tradycji Indian. Wokół legendarnego jeziora Atitlán leży 12 malutkich wiosek indiańskich, które Hiszpanie nazwali imionami 12 apostołów: San Pablo, San Pedro, San Antonio etc.

Mieszkańcy mają swoje odrębne tradycyjne kolory i wzory na ręcznie tkanej odzieży. Jest to wyraz własnej tożsamości plemiennej i etnicznej odrębności. Każda wioska ma również swój własny język. Podczas rejsu będziemy cieszyć się widokiem stromych zboczy wulkanów, spotkamy lokalnych Indian i zobaczymy ich styl życia, niezmienny od setek lat.

Nocleg nad jeziorem Atitlán. 

Dzień 18
Jezioro Atitlán – Guatemala City. Podróż powrotna

Wcześnie rano pojedziemy autokarem przez Guatemala City na lotnisko, z którego powrócimy do Polski.

Dzień 19
Przylot do Warszawy

Informacja o cenie

Cena wycieczki

Od 25 998,– PLN za osobę w pokoju dwuosobowym.
Zobacz ceny dla wszystkich terminów

Cena zawiera
 • Opiekę polskiego pilota
 • Przelot samolotem rejsowym w klasie ekonomicznej na trasie Warszawa – Panama City oraz Guatemala City – Warszawa, w obie strony z przesiadką
 • Przelot Panama City – San José
 • Przelot Flores – Guatemala City
 • Wycieczki i bilety wstępów zawarte w programie
 • Zakwaterowanie w hotelach 3*/4* w pokojach 2-osobowych
 • Wyżywienie: śniadania codziennie, 5 obiadów (dni 3-6 i 15) i 2 kolacje (dni 4 i 5)
 • Transport autokarem, o ile w programie nie zaznaczono inaczej
 • Ubezpieczenie podstawowe KL i NNW
Dopłata do pokoju 1-osobowego
 • 3798,– PLN
Cena nie zawiera
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego
 • Pozostałych posiłków (ok. 35 USD/dzień-orientacyjnie: wymieniona kwota starczy na obiad i kolację 3-daniową)
 • Napiwków dla kierowców i przewodników lokalnych (ok. 175 USD/osoba)
 • Opłaty za rejestrację wjazdu do USA (ESTA, ok. 21 USD/osoba) podczas podróży powrotnej przez USA
 • Wydatków indywidualnych
 • Wszystkiego, czego nie wymieniono w „Cena zawiera”

Informacje praktyczne

Warunkiem uczestnictwa jest zapoznanie się uczestników z Ogólne Warunki Imprez Turystycznych Albatros Travel A/S.

Informacje o podróży

Paszport

Należy pamiętać, że w paszporcie powinno być co najmniej sześć pustych stron na pieczątki, a na ten wyjazd należy zabrać 3 papierowe kserokopie swojego paszportu.

W Ameryce Łacińskiej życie toczy się w dużo wolniejszym tempie niż u nas, dotyczy to również przekraczania granicy, co bywa najczęściej czasochłonne. Dlatego warto zabrać dobrą książkę do poczytania podczas oczekiwania na przejściach granicznych.

 

ESTA - zezwolenie na wjazd do USA

Od 11.11.2019 r obywatele polscy podróżujący do USA w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni nie są objęci obowiązkiem wizowym. Powinni jednak przed podróżą ubiegać się o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (ESTA). Proces rejestracji w systemie ESTA oraz ważne informacje znajdują się na stronie https://esta.cbp.dhs.gov/esta/ 

Rejestracja w systemie ESTA to koszt 21 USD (płatne kartą kredytową) a standardowy czas oczekiwania na zatwierdzenie wniosku to 72 godziny.

Zgoda w systemie ESTA wydawana jest na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać USA wielokrotnie, ale żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni. 

Podróżni z już otrzymaną wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej z niej korzystać. 

Zniesienie obowiązku wizowego do USA dla Polaków nie dotyczy wszystkich. Na mocy amerykańskich przepisów, nie mogą z niego korzystać osoby, które po 1 marca 2011 r. były w Iranie, Iraku, Jemenie, Korei Północnej Libii, Somalii, Sudanie lub Syrii. W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Formalności wizowe przy takiej procedurze mogą trwać kilka tygodni, należy więc zadbać o nie odpowiednio wcześniej.

Posiadanie autoryzacji ESTA czy też wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej (Customs and Border Protection). 

Waluta

Na tę wycieczkę zalecamy zabranie ze sobą USD w gotówce. W razie potrzeby przewodnik służy pomocą w wymianie lokalnej waluty.

W przypadku płatności w USD akceptowane są tylko małe nominały, dlatego nie należy zabierać większych nominałów niż  banknot 20-dolarowy. Tak więc najlepsze będą banknoty  1-, 2-, 5-, 10- i 20-, aby płacić na targach i w sklepach.

Wysokość geograficzna i forma fizyczna

Podczas tej podróży jest dużo chodzenia, a podstawowym warunkiem jest ogólnie dobra kondycja fizyczna i możliwość poruszania się o własnych siłach. Wycieczka nie jest odpowiednia dla osób, które mają trudności z chodzeniem lub korzystają z chodzika lub wózka inwalidzkiego. Część podróży odbywa się na stosunkowo dużej wysokości, co ma wpływ na wszystkich ludzi. Większości niepożądanych objawów można uniknąć, przestrzegając następujących środków ostrożności: nie forsować się zaraz po przyjeździe, unikać alkoholu i pić 3-5 litrów wody lub innych płynów.

Bagaż

Jeśli chcesz zamknąć swoją walizkę, użyj tzw. zamka TSA. The Transportation Security Administration to służby przeprowadzające kontrolę bagażu przed lotem do, z i przez USA. Dysponują one „kluczem głównym”, którym mogą otworzyć zamek TSA. W przypadku zamknięcia walizki innym zamkiem służby zastrzegają sobie prawo do ich zerwania – dotyczy to również zamków wbudowanych w walizce. Blokady TSA można kupić w większości sklepów z walizkami i podobnych, i są one dostępne zarówno w postaci kłódek, jak i taśm zabezpieczających do walizek.

Dobrze jest zabrać ze sobą mniejszy plecak lub torbę na codzienne wycieczki i dni spędzone w podróży, podczas których swój bagaż główny często otrzymasz dopiero wieczorem. Nie ma potrzeby zabierania ręczników.

Liczba uczestników

Wymagane minimum uczestników to 15 a maksymalnie 29 osób. Albatros Travel zastrzega sobie prawo odwołania wycieczki w terminie do 14 dni przed datą jej rozpoczęcia w przypadku zgłoszenia się mniejszej liczby uczestników niż określona liczba minimalna. Jako organizator nie ponosimy odpowiedzialności odszkodowawczej tytułem ewentualnych strat, które uczestnicy mogą ponieść w związku z jej anulowaniem. Jesteśmy jedynie zobowiązani do zwrotu zapłaconej kwoty.

Klimat i temperatura

W trakcie wycieczki zwiedzimy wiele krajów i będziemy zmieniać strefy klimatyczne. W większości odwiedzanych miejsc klimat jest suchy i ciepły, a temperatury wahają się od 25 do 35oC. Na trasie są jednak miejsca, gdzie temperatura może spadać nawet do 10-12oC, jak również okolice bardzo wilgotne i deszczowe – lasy deszczowe w Kostaryce. W podróż warto zabrać płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową.

Więcej o odwiedzanych krajach

Sprzęt elektroniczny w bagażu podręcznym

Wymagania bezpieczeństwa podczas podróży do Stanów Zjednoczonych

Amerykańskie władze zaostrzyły wymogi bezpieczeństwa w zakresie lotów do USA. Wszelki sprzęt elektroniczny wnoszony w bagażu podręcznym na pokład samolotu (telefony komórkowe, tablety, iPady, laptopy itp.) należy na żądanie włączyć podczas kontroli bezpieczeństwa. Oznacza to, że musisz dopilnować, by bateria była w pełni naładowana po przybyciu na lotnisko.

Jeśli niemożliwe jest włączenie przyniesionego sprzętu, nie można go zabrać na pokład samolotu, lecz należy go pozostawić w punkcie kontroli bezpieczeństwa. Ta nowa zasada związana jest z obawą władz dotyczącą możliwości wykorzystania urządzeń elektronicznych do działań terrorystycznych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej British Airways: http://www.britishairways.com/travel/flightops/public/en_no?p_faqid=5047&source=hp_disruption_banner

 

 

Z ręką na sercu

Informacja

Kiedy wybieramy się w podróż po Ameryce Łacińskiej, to przede wszystkim po to, aby doświadczyć innej kultury niż nasza. Jest wiele rzeczy, które zdecydowanie różnią się od tego co znamy z domu, ale to to jest właśnie cały urok podróżowania.

Czasami oznacza to, że w trakcie wycieczki mogą nastąpić zmiany w programie. Możemy np. zmienić kolejność zwiedzania w danym dniu lub program danego dnia w celu sprawniejszego przebiegu wycieczki.

Ogólne zasady podróży

Wymagania w zakresie sprawności fizycznej

Zgodnie z podstawową zasadą uczestnicy wycieczki muszą być samodzielni. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nasze wycieczki zasadniczo nie są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Nawet w przypadku podróży, w których przejazd odbywa się autokarem, koleją i statkiem, często konieczne jest dojście pieszo do atrakcji turystycznych. Podczas wielu spośród naszych wycieczek krajoznawczo-kulturowych jeden dzień zwiedzania nierzadko wiąże się z koniecznością przejścia dystansu przekraczającego 5 km.

Ubezpieczenie podróżne

Każdy uczestnik wycieczki organizowanej przez Albatros Travel w pakiecie posiada podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.Zalecamy, aby ubezpieczenie obejmowało także zwrot kosztów w razie uszkodzenia lub utraty bagażu.

Ubezpieczenie podróżne Allianz

Biuro Podróży Albatros Travel ubezpiecza grupy turystyczne w Allianz. W Polsce Allianz Worldwide Partners działa nieprzerwanie od ponad 20 lat, gwarantuje profesjonalną obsługę, od lat pomaga Klientom na całym świecie, obsługując 18 milionów spraw rocznie i odbierając blisko 50 milionów telefonów. W pakiecie wycieczki Albatros Travel gwarantujemy podstawowe ubezpieczenie KL i NNW. Zachęcamy do wyboru dodatkowej opcji ubepieczenia od chorób przewlekłych bądź od rezygnacji z wycieczki. Wykupienie takiego ubezpieczenia zapewni Państwu pełne bezpieczeństwo podczas urlopu z naszym biurem.

Piloci Albatros Travel

Wycieczki organizowane przez biuro podrózy Albatros Travel prowadzone są przez polskich pilotów, którzy spotykają się z grupą na lotnisku przed wylotem lub po przylocie na miejsce docelowe. Miejsce spotkania z pilotem będzie określone w dokumentach podroży. Wszyscy piloci to osoby doświadczone, wykwalifikowane i starannie przez nas wybrane. 
Niektóre wycieczki odbywają się bez pilota podróży – w programie jest zawsze wyraźnie określone, czy wycieczka obejmuje pilota, czy nie.
Podczas wycieczek autokarowych, pilot dołączy do grupy najpóźniej w ostatnim miejscu zbiórki. Kierowca pomoże przy bagażach oraz wskaże miejsca w autokarze.

Dopłata za pokój i kajutę jednoosobową

Podane ceny wycieczek obowiązują w przypadku dwóch osób podróżujących wspólnie i mieszkających w dwuosobowych pokojach lub kajutach. W przypadku osób podróżujących w pojedynkę obowiązuje dopłata do pokoju i/lub kajuty jednoosobowej. Dopłata jest odzwierciedleniem cen, jakie otrzymujemy jako organizator podróży podczas zakupu pokojów i kajut u naszych partnerów. Pokój jednoosobowy jest zawsze proporcjonalnie droższy w przeliczeniu na osobę od pokoju dwuosobowego. Jest to zasada obowiązująca w branży turystycznej od wielu lat, dlatego należy ją traktować jako zwyczajową.
Dopłata określona jest zawsze w naszej ofercie.

Paszport

Pamiętaj, że termin ważności Twojego paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki. Wymóg ten dotyczy wszystkich naszych wycieczek, niezależnie od tego, czy w poszczególnych krajach wymagany jest krótszy okres. Jako organizator podróży stawiamy wymóg 6-miesięcznego okresu ważności, aby uniknąć sytuacji, gdy wymogi w danym kraju ulegną zmianie od czasu rezerwacji do chwili wylotu.

Podróż z małoletnimi

Jeśli zamierzasz jechać z dzieckiem, które nie jest Twoim dzieckiem (np. wnuk lub wnuczka), lub jeśli Twoje dziecko nosi inne nazwisko, niektóre kraje mogą odmówić wjazdu. W związku z tym może być konieczne zabranie ze sobą aktu urodzenia lub aktu urodzenia i zgody notarialnie poświadczonej i przetłumaczonej na język angielski zawierającej zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą, w języku angielskim oraz podpisanego oświadczenia zawierającego zezwolenie na podróż osoby małoletniej z daną osobą dorosłą. Należy również sprawdzić zasady dotyczące okresu ważności dokumentów – tzn. jaka ma być data ich wystawienia w stosunku do daty wyjazdu, jakich pieczątek wymagają itp.
Powyższe zasady obowiązują w Stanach Zjednoczonych, jednak nie ma ostatecznej listy krajów, w których są takie wymogi. W związku z tym zalecamy kontakt z najbliższą ambasadą lub konsulatem kraju, do którego się wybierasz, aby uzyskać stosowne informacje.

Miejsce w samolocie

Zwracamy uwagę, że linie lotnicze samodzielnie przydzielają miejsca w samolocie.

Posiłki specjalne

Posiłki specjalne podczas lotu, np. dla diabetyków lub wegetarian, należy zamawiać najpóźniej 45 dni przed wylotem. Należy zauważyć, że niektóre linie lotnicze naliczają opłaty za posiłki specjalne. Zawsze przekazujemy liniom lotniczym zamówienia na specjalne posiłki podczas lotu, lecz nie możemy ich zagwarantować.
Zasadniczo podczas naszych wycieczek nie ma możliwości zmówienia specjalnej diety, ponieważ zazwyczaj wycieczki obejmują wspólne posiłki, dla których menu jest ustalane i zamawiane wcześniej. W związku z tym należy się spodziewać takiego samego wyżywienia, jak pozostali uczestnicy. Chętnie zaznaczymy i przekażemy życzenia dotyczące specjalnej diety lub informacji o alergiach, jednak niestety nie możemy zagwarantować, że podawane posiłki będą uwzględniały specjalną dietę.

Miejsce w autokarze

Przy wycieczkach lotniczych Albatros Travel nie zapewnia podczas objazdu autokarem możliwości wyboru konkretnego miejsca w autokarze. 

Przy wycieczkach autokarowych istnieje możliwość, za dodatkową opłatą, rezerwacji wybranego miejsca w autokarze. Jeśli nie zdecydowaliście się Państwo na wybór miejsca przy zakupie wycieczki, można tego dokonać najpóźniej do 45 dni przed wyjazdem. W przypadku braku rezerwacji, miejsca w autokarze będą przydzielane według kolejności zgłoszeń.

Informacje o autokarze i cenach wybranych miejsc zawarte są w programie wycieczki.

Zastrzeżenia/zmiany

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w programie. W Albatros Travel wraz z lokalnymi partnerami staramy się realizować wycieczkę dokładnie według programu. Jednak z uwagi na godziny otwarcia zabytków do zwiedzania lub okoliczności praktyczne może być konieczne zrealizowanie trasy wycieczki w innej kolejności niż podana w programie. Ponadto poszczególne punkty programu mogą zostać usunięte z powodu działania siły wyższej, takiej jak warunki atmosferyczne, warunki drogowe lub opóźnione loty. 
Wreszcie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie wycieczki są na bieżąco kontrolowane i udoskonalane na podstawie opinii, które otrzymujemy po każdej wycieczce od przewodników i klientów. Kontrola wycieczki może zatem skutkować wprowadzeniem zmian w programie w okresie między datą jej wykupienia a datą wyjazdu. Przed wyjazdem każdy uczestnik otrzyma aktualny program, który ma jak najlepiej służyć klientom i zapewnić sprawny przebieg wycieczki.
Wycieczka sprzedawana jest jako całościowy „pakiet” i niemożliwe jest uzyskanie refundacji za ewentualnie niewykorzystaną część tego pakietu.

Prosimy o zwrócenie uwagi, że warunkiem realizacji wycieczki jest zgłoszenie się określonej minimalnej liczby uczestników. W przypadku braku wymaganego minimum wpłacona kwota za wycieczkę zostanie Państwu zwrócona przed wyjazdem lub po powrocie, w zależności od terminu jej odwołania. 

Rated 5 out of 5 by from Egzotyczna przyroda i fascynująca historia Ameryki Śrokowej Wycieczka w niedużej grupie. Program ciekawy i różnorodny, ale wymagał sporego wysiłku. Zakwaterowanie w dobrych hotelach znajdujących się najczęściej w korzystnych lokalizacjach. Czuliśmy się bezpiecznie z naszym pilotem i miejscowymi przewodnikami.
Date published: 2024-03-24
Rated 5 out of 5 by from Fantastyczne wrażenia i niezapomniane wspomnienia W programie wycieczki były same "perełki" regionu, a zwiedzanie odbywało się w spokojnym tempie, był czas na podziwianie. Klimat jest tropikalny i z tego powodu upał dawał się we znaki, ale pomimo starszego wieku uczestników ciekawość przewyższała zmęczenie. Jak zasugerowano w programie warto wziąć płaszcze przeciwdeszczowe, ponieważ nawet w porze suchej czasami intensywnie padało (wyjazd w marcu). Podróżowaliśmy z pilotem Piotrem - bardzo sprawny organizacyjnie, o dużej wiedzy o regionie.
Date published: 2023-04-01
Rated 5 out of 5 by from Świetna wycieczka! Bardzo dobra organizacja i program. Świetnie zagospodarowany czas, wypełniony wizytami w b. ciekawych miejscach. B. dobre hotele. B. dobry pilot - spokojny, kulturalny, pomocny i dysponujący dużą wiedzą.
Date published: 2023-03-27
 • y_2024, m_4, d_11, h_3
 • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.41
 • cp_1, bvpage1
 • co_hasreviews, tv_0, tr_3
 • loc_pl_PL, sid_PARTR01, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
 • clientName_albatros-travel

Albatros Oceny gości

Przy większości programów Albatros Travel podajemy średnią ocenę wycieczki uzyskaną od wszystkich jej uczestników. Ocena ta pochodzi od naszych klientów z wszystkich krajów skandynawskich. Poniżej zamieszczamy oceny i opinie polskich gości. Albatros przedstawia opinie o wycieczkach, aby pomóc klientom, dokonać świadomego wyboru kolejnej podróży. Przejrzystość i uczciwość jest dla nas bardzo ważna, aby zapewnić gościom najlepsze doświadczenia podróży. Wszystkie oceny są sprawdzane przez naszego zewnętrznego partnera Bazaarvoice, który gromadzi i nadzoruje ich poprawność. Albatros przestrzega surowych zasad Bazaarvoice odnośnie gromadzenia ocen oraz opinii i uzyskał Bazaarvoice Authentic Reviews Trustmark. Więcej informacji na stronie: www.bazaarvoice.com/trustmark

Podobne wycieczki