Czy napiwki są wliczone w cenę wycieczki?

W przypadku większości wycieczek organizowanych przez agencję Albatros napiwki nie są wliczone w cenę.

Zwyczaje dotyczące napiwków uzależnione są od kultury i norm panujących w poszczególnych miejscach, a dawanie napiwków jest dobrowolne.

W programie wycieczek zalecamy zabranie określonej kwoty, która wystarczy na pokrycie napiwków podczas całej wycieczki. Jeśli podczas wycieczki będziesz potrzebować porady dotyczącej napiwku, zawsze możesz zwrócić się z tym do przewodnika. Można również umówić się, że przewodnik zbierze kwotę na napiwki od wszystkich uczestników i będzie się zajmował napiwkami w trakcie wycieczki. Jest to oczywiście dobrowolne.

Historia napiwków
Zwyczaj dawania napiwków wywodzi się z Anglii. W XVII wieku goście nocujący w prywatnych domostwach zaczęli zostawiać drobne monety dla służby gospodarza. Wkrótce wielu ludzi zaczęło także dawać napiwki w londyńskich kawiarniach, pubach i restauracjach, a zwyczaj ten rozpowszechnił się w pozostałych częściach świata. Angielskie słowo „tips” oznaczające „napiwek” jest podobno skrótem od wyrażenia „To Insure Promptitude” – sposób wspomagania prędkości dostawy.

W USA długo przeciwstawiano się europejskiej kulturze wręczania napiwków. Sądzono, że zwyczaj dawania napiwków przyczynia się do budowania klasy służącej, co było niezgodne z demokratycznymi wartościami. Jak na ironię, obecnie Stany Zjednoczone są tym krajem na świecie, w którym kultura związana z napiwkami jest najbardziej zakorzeniona. Tutaj wynagrodzenie wielu pracowników stanowią tylko otrzymywane napiwki.

W trakcie podróży spotykamy różnych ludzi, którzy oczekują, że otrzymają od nas napiwek. Mogą to być kierowcy autobusów, personel hotelu lub statku i lokalni przewodnicy. W niektórych miejscach wręczanie napiwków jest tak zakorzenione, że można mieć wrażenie, że płaci się całe wynagrodzenie pracownika. Wszystkie firmy, z którymi współpracuje agencja Albatros, płacą swoim pracownikom uczciwe i dostosowane do lokalnych warunków wynagrodzenie. Napiwek to dodatek, który pracownicy z pewnością doceniają.